Sucha skóra – jak prawidłowo ją pielęgnować

Identyfikacja suchej skóry nawet laikowi nie powinna przysporzyć najmniejszego problemu. Ma ona bowiem charakterystyczne cechy, które już na pierwszy rzut oka wskazują, że mamy do czynienia z cerą suchą. Sucha skóra jest zwykle matowa, szorstka oraz nadmiernie napięta i po tym między innymi można ją szybko rozpoznać. Przyczyn takiego jej wyglądu może być wiele, ale najczęściej jest to zbyt mała ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły znajdujące się na powierzchni skóry. Ma ono za zadnie chronić skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Niedostateczna jego ilość powoduje, że skóra staje się sucha, matowa, mało elastyczna oraz szybciej się starzeje. Zbyt małe ilości wydzielanego sebum powodują, że skórze znacząco brakuje lipidów, niezbędnych wręcz do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, jak również właściwej jej ochrony. Lipidowy płaszcz ochronny skóry nie funkcjonuje prawidłowo, a wilgoć błyskawicznie z niej ucieka, co dodatkowo pogłębia suchość skóry. Na szczęście są sposoby na to, aby zminimalizować ten stan. Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry niweluje skutki zbyt małego wydzielania sebum.
Sucha skóra – czynniki sprzyjające nadmiernej suchości cery
Przyczyn suchości skóry może być wiele. Kobiety posiadające cerę suchą zwykle zostały obdarowane takim jej rodzajem przez naturę. Jednak to nie tylko genetyka ma wpływ na rodzaj skóry. Oddziałują na nią także inne czynniki. Mogą to być między innymi hormony. Szczególnie w okresie ciąży, jak również podczas menopauzy dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które mają niekorzystny wpływ na pracę gruczołów łojowych i właściwe wydzielanie sebum. Spowalniają one prawidłową pracę gruczołów odpowiedzialnych za wytwarzanie sebum i w ten sposób zaburzony zostaje poziom wilgoci w skórze. Niewątpliwą przyczyną suchości skóry jest także proces jej starzenia. Z wiekiem znacząco spada bowiem ilość produkowanych przez gruczoły łojowe lipidów i wpływa to niekorzystnie na stan skóry, która staje się cienka, nadmiernie przesuszona i mało elastyczna.
Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry
Skóra sucha jest rodzajem cery wymagającej odpowiedniej pielęgnacji. Na pewno trzeba ją umiejętnie pielęgnować, a przede wszystkim stosować kosmetyki przeznaczone do tego rodzaju skóry. Na dzień najlepiej sprawdzi się krem nawilżający, uzupełniający niedobory wilgoci w skórze. Koniecznie powinien zawierać filtry UV chroniące suchą skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego. Na noc najlepszy będzie krem natłuszczający, który uzupełni niedobory sebum, odżywi i zregeneruje skórę.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa